سئوالات متداول

پاسخگویی به سؤالات شما

مراحل ثبت سفارش و هزینه خدمات:

۱- تماس تلفنی توسط مشتری جهت ثبت سفارش اولیه

۲- ارسال فایل توسط مشتری با استفاده از پست الکترونیک، تلگرام، واتس آپ یا اینستاگرام با ذکر نام و شماره تماس.

۳- ارسال فایل با فرمت‌های مناسب STL و یا OBJ.

۴- بررسی فایل‌های دریافتی.

۵- ارتباط با مشتری در صورت لزوم، مشاوره رایگان جهت تصحیح احتمالی فایل‌های ارسالی.

۶- برآورد هزینه ساخت، و اعلام آن به مشتری.

۷- واریز مبلغ علی‌الحساب اعلامی به مشتری به شماره حساب جهت شروع و انجام کار.

۸- در صورت درخواست مشتری، ارسال تصاویر مراحل ساخت در حین انجام کار.

۹- صدور فاکتور نهایی، پرداخت و تصفیه باقیمانده مبلغ مورد توافق.

۱۰- ارسال قطعات ساخته شده مورد نظر به آدرس مشتری. (هزینه کلیه ارسال‌ها برعهده مشتری می‌باشد.)

توجه:

الف- هزینه چاپ سه بعدی با چاپگر FDM ساعتی ۱۲۰.۰۰۰ ریال تا ۱۴۰.۰۰۰ ریال + هزینه مقدار مواد مصرفی (گرم) می‌باشد.

ب- هزینه چاپ سه بعدی با چاپگر DLP به ازای هرگرم ۳۵۰.۰۰۰ ریال تا ۴۵۰.۰۰۰ ریال می‌باشد. ( در مواردی که وزن مدل ارسالی کمتر از ۱.۵ گرم باشد با توافق طرفین محاسبه خواهد شد.

ج- هزینه خدمات طراحی و مدل سازی سه بعدی در صورت نیاز مشتری، جداگانه محاسبه می‌گردد.

د- با توجه به این که محاسبه اولیه هزینه‌های چاپ براساس پردازش در نرم‌افزار واسط کاربری چاپ، انجام می‌شود، ضروریست ابتدا طراحی محصول و ساخت فایل سه بعدی مورد نظر را انجام داده و سپس نسبت به درخواست سفارش چاپ اقدام نمائید، درغیر اینصورت امکان محاسبه هزینه‌ها میسر نخواهد بود.

چاپ سه‌ بعدی (three-dimensional printing 3D printing):

از ساخت ابزارآلات ساده‌ی روزمره گرفته، تا تولید اعضای بدن انسان یا استفاده در صنایع فضایی‌، می‌توان روی چاپگرهای سه بعدی حساب کرد. اما آیا می‌دانید این فناوری نسبتا نوظهور، دقیقا چطور کار می‌کند؟ از کجا آمده و قرار است تا به کجا پیش رود؟ این فناوری ارزشمند در ابتدا، به دلیل قیمت بالا و فرایندهای پیچیده‌ای که با خود به همراه داشت، تنها در انحصار گروه کوچکی از تولید کنندگان بزرگ صنعتی علاقه‌مند قرار داشت. اما امروزه، با کاهش بها و افزایش میزان دسترسی افراد، حتی تا سطح مصرف‌کنندگان شخصی و خانگی، چاپ سه‌بعدی این زمان را به لحظه‌ای تاریخی و عمیق در تاریخ صنعت بدل کرده و ابعاد این پدیده، هنوز حتی برای خود صنعت‌گران بزرگ و مراکز تحقیقاتی عظیم، مشخص و قابل پیش‌بینی نیست.

چاپ سه بعدی یا ساخت افزایشی به فرآیند تولید قطعات سه بعدی از فایل دیجیتالی آن گفته می‌شود. این تکنولوژی به این علت که طراحی از طریق کامپیوتر و پرینت سه بعدی به طور مستقیم منجر به تولید قطعه فیزیکی می شود، مهم می‌باشد. فرآیند تولید افزایشی یک شی، با قرار دادن لایه‌های متوالی از مواد اولیه ایجاد می‌شود و این روند تا تکمیل قطعه ادامه می‌یابد. هر یک از این لایه‌ها را می‌توان به عنوان یک مقطع افقی نازک برش از قطعه نهایی مشاهده کرد. ساخت افزایشی مخالف ساخت کاهشی که در آن با برداشتن یا ایجاد حفره قطعه نهایی شکل می‌گیرد، می‌باشد. در نتیجه ساخت افزایشی به شما این امکان را می‌دهد تا برای ارائه خدمات چاپ سه بعدی اشکال پیچیده‌تر و با استفاده از مواد کمتر و زمان ساخت کمتر نسبت به روش‌های تولید سنتی ایجاد کنید. همانطور که می‌دانیم در تولید سنتی فرآیند تولید قطعه نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد. یکی از دیگر مزایای پرینت سه بعدی تک مرحله‌ای بودن فرآیند تولید می‌باشد.

فیلامنت PLA تقریباً رایج‌ترین نوع فیلامنت مصرفی در پرینترهای سه بعدی است که مورد استفاده مبتدیان تا حرفه‌ای‌های این عرصه قرار می‌گیرد.  PLA یا همان Poly Lactic Acid، نوعی ترموپلاست است که از مواد اورگانیک نظیر ساقه ذرت و نیشکر تولید می‌شود. این بنیان طبیعی PLA باعث شده تا موقع پرینت هی‌چگونه بوی بدی تولید نکرده، بخار آن سمی نبوده و در پایان با راحتی بیشتری قابل بازیافت باشد. پرینت PLA به مراتب از دیگر متریال‌های فیلامنتی راحت‌تر است و این نکته مهم‌ترین دلیل حضور پررنگ این متریال در بازار مواد مصرفی است.

PLA یک پلیمر گرمانرم می‌باشد که در حالت عادی جامد بوده و به صورت رول فیلامنت بسته‌بندی می‌گردد و همچون همه فیلامنت‌ها در گذر از نازل و دریافت گرمای لازم به صورت  مایع در می‌آید و محصولات طراحی شده را لایه به لایه تا انتها تولید می‌نماید. این مواد کاملاً قابل تجزیه است و همچنین می‌توان آن‌ را برای استفاده بهینه بازیافت مجدد نمود. مواد اولیه PLA به خاطر پایه گیاهی که دارد، بهترین جایگزین برای آن دسته از پلاستیک‌های پایه نفتی هستند که به عنوان ظروف بسته بندی خوراک استفاده می‌گردند زیرا بهترین مواد برای تماس با مواد غذایی می‌باشد.


فیلامنت Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) نام یکی از معروفترین مواد اولیه فناوری پرینتر بعدی FDM می‌باشد. که بخشی از خانواده پلیمرهای گرمانرم است. همانطور که از نام آن پیداست،ABS  از پلیمرهای اکریلونیتریل، بوتادین و استایرن ساخته شده است. بخش عمده‌ای از آن است که به دلیل ویژگی‌های پلاستیکی آن بسیار محبوب است. این مواد بسیار سبک وزن می‌باشد اما در عین حال توانایی تحمل فشار و ضربه بالایی را دارا می‌باشد معمولاً در برابر سایش بسیار مقاوم می‌باشد و نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.


خواص کششی، تحمل فشار سنگین، درجه ذوب بالا عاملی برای انتخاب ABS برای این نوع کارها می‌باشند. علاوه بر این‌ها مقاومت شیمیایی و خواص مکانیکی، فیلامنت ABS دارای کیفیت سطح بالایی است و مقاوم خوبی در برابر شعله دارد. رنگ مواد اولی ABS خام سفید است، اما اکسیداسیون پلیمرها می‌تواند به رنگ زرد رنگ منجر شود. علاوه بر این، پلیمرهای ABS مقاومت زیادی در برابر فرمول شیمیایی دارند. دمای ذوب پلاستیک ABS  برابر ۲۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد که معادل ۳۹۲ درجه فارنهایت است، و این امر در استفاده برای ایمنی ماشین‌های خانگی بسیار مهم است و نسبتاً امن و کارا می‌باشد.


فیلامنت Flexible پرینتر سه بعدی، متریالی بسیار کاربردی برای طراحی مدل‌های پیچیده که نیاز به کشسانی و تحرک دارند، می‌باشد. با این متریال قادرخواهید بود قطعاتی مثل بند ساعت،‌ کفش و پوشاک مفهومی را پرینت سه بعدی کرده واستفاده کنید. به طور معمول اغلب پلاستیک‌ها اصطلاحاً (گرماسخت یا Thermoset) هستند، وقتی این ماده را حرارت دهید قادر به فرم‌دهی به آن بوده و وقتی سرد شود، حجم نهایی شکل می‌گیرد. چنین حالتی برای پرینتر سه بعدی که ملزم است فیلامنت پلاستیکی را از حالت نازک استوانه‌ای به مدل دلخواه تبدیل کند، اصلا کمک کننده نیست، اینجاست که از Thermoset به Thermoplastic (ترموپلاستیک یا پلاستیک گرمانرم) می‌رسیم.

فیلامنت Flexible (منعطف) از الاستومرهای ترموپلاستیک (TPE) ساخته شده که ترکیبی از پلاستیک سخت و لاستیک هستند. TPEها انواع مختلفی دارند که در این میان ترموپلاستیک پلی‌اورتان (TPU) از رایجترین و پرمصرف‌ترین متریال‌ها در فیلامنت‌های منعطف چاپگر‌های سه بعدی است. فیلامنت‌های مختلفی از نوع Flexible با برند‌های مختلف در بازار حضور دارند. میزان انعطاف در میان فیلامنت‌های منعطف به نوع TPE و فرمول‌های شیمیایی موجود در آن بستگی دارد. برای مثال بعضی از آنها تنها به اندازه لاستیک چرخ اتومبیل منعطف هستند در حالی که بعضی دیگر به میزان یک کش پلاستیکی از خود انعطاف نشان می‌دهند. دمای صفحه گرم (Heat Bed) برای این متریال ۴۵ تا ۶۰ درجه بوده و دمای اکسترودر برای فیلامنت فلکسیبل ۲۲۵ تا ۲۴۵ درجه توصیه می‌گردد.

معمولاً پرینت سه‌بعدی برای ساخت پیش نمونه‌های پلاستیکی یا فلزی در فرآیند طراحی اجزائی جدید از یک محصول بزرگ‌تر کاربرد دارد. بااین‌حال، می‌تواند در ساخت یک محصول کامل برای ارائه به مشتریان نیز به‌کار آید. آنچه با چاپگرهای سه‌بعدی ساخته می‌شوند دامنهٔ وسیعی دارد از صنعتی، مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، معماری، مجسمه‌سازی، ماکت‌سازی، صنعت طلاو جواهر، نمونه‌سازی تا تولید انبوه می‌تواند باشد.

امروزه مدل‌سازی سه‌بعدی در رشته‌های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری،طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و… رایج است. این مدل‌سازی‌ها تا پیش از این به شکل تصاویر دوبعدی روی صفحه‌های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می‌شدند تا افراد با دیدن آن‌ها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.

چاپگرهای سه‌ بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه‌ای با هر شکل و زاویه‌ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی و … هر قطعه‌ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه‌سازی، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد، با استفاده از چاپگر سه‌ بعدی، هم می‌تواند، فرایند زمان‌بر شبیه‌سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با چاپ گرفتن طرح سه‌ بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد.

در صورتیکه سؤال و پاسخ خود را در این صفحه پیدا نکردید،
با دفترخدمات چاپ سه بعدی رُز تماس بگیرید.