PLA مواد اولیه پرینتر 3 بعدی

پلی لاکتیک اسید “PLA " Poly Lactic Acid یک نوع مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM می‌باشد که همچون همه آنها به صورت رشته‌ای و فیلامنتی ارائه می‌گردند اما تفاوت بزرگ PLA با دیگر مواد اولیه در تجزیه سریع زیستی Biodegrable می‌باشد و اینکه کمترین آسیب را به محیط‌زیست خواهد زد.
مواد اولیه PLA و یا همان پلی لاکتیک اسید ماده پلاستیکی مبتنی بر گیاهان تجزیه پذیر است که معمولا از مواد خام ذرت به عنوان مواد ساخت این فیلانت پر جاذبه استفاده آن اضافه  می‌گردد. محققان انتظار دارند تا از گیاهان خام دیگر هم برای تولید مواد اولیه‌ای بیشتر به کار گیرند تا پلاستیک‌های تجذیه ناپذیر کره خاکی ما را تهدید نکنند.
 PLA  یک پلیمر گرما نرم می‌باشد که در حالت عادی جامد بوده و به صورت رول فیلامنت بسته‌بندی می‌گردد و همچون همه فیلامنت‌ها در گذر از نازل و دریافت گرمای لازم به صورا مایه در می‌آید و محصولات طراحی شده را لایه به لایه تا انتها تولید می‌نماید. این مواد کاملاً قابل تجزیه است و همچنین می‌توان آنرا برای استفاده بهینه بازیافت مجدد نمود.
مواد اولیه PLA به خاط پایه گیاهی که دارد، بهتریت جایگزین برای آن دسته ار پلاستیک‌های پایه نفتی هستند که به عنوان ظروف بسته‌بندی خوراک استفاده می‌گردند زیرا بهترین مواد برای تماس با مواد غذایی می‌باشد.
اغلب PLA  و ABS با هم مقایسه می‌شوند زیرا پرمصرف‌ترین مواد اولیه در پرینتر 3 بعدی FDM می‌باشند و البته تشابه چندانی هم با هم ندارند.
فیلامنت PLA به صورت میله‌ای به دور یک قرقره پیچ خورده و عموماً در وزن‌های یک کیلویی موجود می‌باشند. پایداری هندسی خوبی دارد و زمان خنک شدنش برای شکل جامد کمتر از ABS می‌باشد. اما در مقابل PLA دوام کمتری دارد و شکننده و به نسبت به ABS  حساس‌تر به گرما می‌باشد. نقطه ذوب مواد اولیه PLA حدود 150درجه سانتیگراد می‌باشد. به همین دلیل این مواد به ویژه برای اشیای تزئینی بدون محدودیت مکانیکی مناسب هستند.